Текст объявления:
«Світлий шлях»:
виставка сучасної ікони й рушника
9 березня 2014 року в Києві у Національному музеї Тараса Шевченка в ознаменування двохсотлітнього ювілею Кобзаря відкриється виставка «Світлий шлях».
У проекті представлено творчість сімейної іконописної майстерні «Небо на землі» (м. Миколаїв) і рушники майстрів із багатьох регіонів України.
Відвідувачі побачать майже 150 сучасних ікон і рушників. До експозиції ввійшли образи, виконані в різних техніках, зокрема, авторські інтерпретації прийомів українських і зарубіжних іконописних шкіл, сучасна творча ікона, а також вишиті та ткані рушники, які виконали майстри з різних куточків України.
Шлях розвитку українського народу освітлений світлом Христової віри. Всі жанри українського мистецтва багаті на християнські символи. Українському народові притаманне почуття палкої віри. Свідченням цього є перлина українського мистецтва – іконопис. Високопоетичні українські ікони – це приклад сердечної віри й глибокого осмислення буття людини в цьому світі. Вони завжди були нові й неповторні, актуальні для кожної епохи. Тому миколаївські митці наголошують на визначенні своєї творчості саме як українська сучасна ікона. Адже існує багато суперечок про право називатися ікону сучасною, а також існування української ікони взагалі. Сімейна іконописна майстерня «Небо на землі» не зважає на подібні закиди і своєю працею намагається ствердити протилежне. Майстри вважають своїм завданням пошук нової вітчизняної іконописної традиції у створенні сучасної творчої ікони.
Виставку буде розгорнуто в день святкування Торжества православ’я. Іконописці вважають цей день своїм професійним святом, тому родина майстрів із Миколаєва приурочила виставку до цього святкового дня. Назву ж «рушник» дослідники виводять від слів «рука» й «рушати». Як уособлення шляху, дороги, рушник є символом того шляху до Вічного Світла через Христове Воскресіння.
Одною з останніх робіт миколаївських іконописців є заупокійна ікона «Не ридай Мене, мати», що написана на спомин душ всіх полеглих на Майдані. Куратор виставки Марія Павелко каже: «Іконопис як вид мистецтва, а тим паче як надбання всього християнського світу, має бути космополітичним. Але зараз просто неприпустимо залишатися осторонь від того, що діється в нашій країні. Молитва за загиблих – наш обов’язок як тих, що дерзають іменувати себе християнами».
Виставка має всупереч непорозумінням нагадати нам усім, що українське мистецтво об’єднує наш народ у вірі, любові й творчості. Ми, українці, живемо під Господнім захистом і творимо нині нові історію й традиції!
Куратор проекту – Марія Павелко.
Організатор – Олексій Доля.
За підтримки Центру фольклору та етнографії інституту філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
Інформаційний спонсор радіо "Ера FM"
Виставка триватиме до 30 березня в Національному музеї Тараса Шевченка (бульв. Шевченка, 12)
з 10.00 до 18.00, крім понеділка. Вхід на виставку – 15 грн.